Vybavení

25. duben 2016

Uživatelská recenze objektivu pro Nikon Sigma 18-35mm f/1.8 DC HSM Art

BY:

Přemýšlel jsem o základním objektivu pro můj Nikon D7100. Po přečtení různých recenzí, srovnávacích webů a fór, jsem dospěl k rozhodnutí zakoupit Sigmu 18-35/1.8 v provedení Art.

  • sigma1835_01
  • sigma1835_02_01

Simple Image Gallery Extended

Tělo Nikon D7100 jsem zakoupil ve velmi cenově výhodném setu s objektivem Nikon 18-105mm f/3,5-5,6G ED VR AF-S DX (cena v zahraničí s objektivem byla skoro stejná, jako unás cena pouze těla). Upřímně musím říci, že objektiv je to velmi dobrý, ale pokud se chcete posunout technickou kvalitou fotografie u stupeň výš, tak to chce opravdu velmi kvalitní objektiv. Uvažoval jsem o Nikonech, ale pak jsem narazil na recenzi (DXOmark) Sigmy 18-35/1.8 a pěli tady samé superlativy a dokonce porážela kvalitou ve třídě DX i kvalitní objektivy určené pro FF.

Cena byla velmi příznivá, tak jsem přesvědčil sám sebe a hlavně manželku, že bez tohoto objektivu nemůžu být (spoustu z vás asi ví, jak je to někdy velmi těžké ;-)).

Po přečtení několika fór věnovaných tomuto objektivu jsem již měl připraveno vše na otestování přesnosti ostření objektivu. Ti, co už mají zkušenosti s objektivy Sigma asi vědí, o čem mluvím. Následný test objektivu odhalil nemilou pravdu, že objektiv je z výroby totálně rozhozený a musí se seřídit na konkrétní tělo. Naštěstí Vám to v servisu v rámci záruky provedou zdarma (alespoň u mne tomu tak bylo). Po seřízení jsem byl mile překvapen technickou kvalitou fotografií.

  • 01
  • 02
  • predapo_03

Simple Image Gallery Extended

Jemné vykreslení detailu je naprostou samozřejmostí (100% výřez bez úprav, foceno z ruky, ohnisko 27, 1/250, f 5,6)

  • 01
  • 02
  • 03
  • 04

Simple Image Gallery Extended

(100% výřez bez úprav, foceno z ruky, ohnisko 27, 1/320, f 5,6) Skoro minimální chromatická aberace (velmi zřídka se objeví, ale jen ve velmi nepatrné míře, která jde snadno odstranit pomocí software na úpravu fotografií). Objektiv je svým rozsahem ohnisek určen spíš pro krajinářskou fotografii a tak ho používám nejvíce. Abych jen nechválil, tak musím říci, že má i pár much. Rychlost ostření a občas i přesnost není nijak závratná, ale to mi nevadí, protože nejvíc používám režim živého náhledu, kde si zaostřím co nejpřesněji to jde. Zkrátka není to objektiv určený na fotografování rychle se pohybujících objektů.

  • odlesky_01
Dalším a občas velmi nepříjemným nešvarem jsou poměrně četné odlesky při fotografování v protisvětle. Protože to vím, tak se těmto situacím s tímto objektivem snažím vyhnout, nebo někdy toho naopak využiji k dokreslení pocitové atmosféry.

Takže pokud to mám shrnout, tak asi na DX formát není lepšího základního objektivu pro fotografování krajiny. Srovnáme-li cenu a výkon, tak cena je oproti objektivům Canon a Nikon velmi příznivá a kvalitou výstupu je tento objektiv mnohdy překoná.