Fotografování

14. říjen 2015

Variace na šípek - produktová a reklamní fotografie

BY:

Nastalo to správné sychravé podzimní počasí a s tím také focení v teple a suchu.
Dnes vyzkoušíme hrátky s fotoaparátem v teple domova a jako rekvizity, použijeme věci kolem nás.

Venku se citelně ochladilo a začalo pršet, takže fotografování v exteriéru není nic moc a je opravdu jen pro největší nadšence, proto jsem se rozhodl fotografovat v teple domova.

  • hip_02
Během procházek po přírodě sbírám různé artefakty, které se mohou hodit jako rekvizity při studiovém fotografování. Plod šípku je nejen velmi chutný a léčivý, ale dají se z něj také tvořit různé obrazce, které vyniknou kontrastem rudé a bílé barvy. Co za obrazce vytvoříte, záleží jen na vaší fantazii.

 

  • tomato_01
Následující řádky jsou určeny spíš pro ty, co mají hlouběji do kapsy a proto musí nad vším více přemýšlet, aby plně využili všech dostupných prostředků, které je tolik finančně nezruinují. Profesionálové samozřejmě využívají různé přípravky a doplňky, které jim usnadní a hlavně velmi zrychlí práci, které mají však jednu podstatnou nevýhodu - jsou poměrně drahé, a tudíž si musíte pořádně rozmyslet, jestli je opravdu potřebujete.

 

  • pumpkin_soup_01
Pokud si budete chtít doma nafotit nějaké zátiší či koláže, tak asi nejdůležitějším vybavením pro vás bude stativ. Pokud máte pouze normální kompaktní  fotoaparát (tablet či telefon), stačí vám nějaká jednoduchá laciná trojnožka v řádu pár stokorun. Pokud však již vlastníte "zrcadlovku" (s i bez sklopného zrcátka) doporučuji poradit se s odborníkem ve fotoprodejně a pořídit si pořádný stativ, ušetříte si spoustu nervů a zklamání. Prodavač se vás určitě zeptá, co budete chtít převážně fotit - krajinu, portréty, studiová fotografie, reportáž, makrofotografie, zvířata (děti :-)) v pohybu a kolik chcete investovat. Dále budete potřebovat nějaký stůl, ale není podmínkou, fotit se dá i na zemi. No a asi to nejdůležitější je osvětlení scény. Pokud se reklamní fotografií nehodláte živit a nechce se vám kupovat speciální studiová světla, tak doporučuji najít místo na focení tak, abyste využily odrazu světla od okna a odrazové plochy (nejlépe bílé z matného materiálu). Pokud zapátráte na internetu, naleznete spoustu videí a návodů na domácí foto studio (home photo studio). Teď se dostáváme k tomu, proč doporučuji stativ - nedostatek světla a tudíž delší expoziční časy. Pokud tedy nechcete mít fotografii rozmazanou, použijte stativ. Pokud používáte k focení normální kompakt a fotografie následně již nezpracováváte, a pokud vám stačí kvalita fotografií pro prohlížení na počítači (tabletu, mobilním telefonu), nastavte kompakt na automatický režim. Scénu zkontrolujte na displeji a k pořízení záběru použijte samospoušť. Pokud vás zajímá trošku vyšší kvalita fotografií a chtěli byste tisknout fotografie A4 a větší, pak doporučuji hlubší studium fotografování. Nejdříve začněte podrobným studiem návodu svého fotoaparátu a pokud možno si všechny nastavení hned vyzkoušejte v praxi (nic to nestojí, z karty pokusná fota jednoduše vymažete). Skoro vše o fotografování se dozvíte na těchto stránkách fotoroman.cz a pokud pochopíte Zonální systém (viz. Google, a je to kupodivu velmi jednoduché), pak máte z velké části vyhráno.

No a teď už nezbývá nic jiného, než najít si čas, náladu a chuť vyzkoušet něco nového, nebojte se, není to nic tak strašného a rozhodně se nebudete nudit.

  • ficus_01
  • halloween_01
  • hip_01
  • hip_02
  • tomato_01

Simple Image Gallery Extended