Travel

15 May 2019

Znovu objevujeme Balt - Rowy

BY:

Když k moři, tak trochu netradičně...

Gurmánská a pohodová dovolená, kde moc Čechů nepotkáte

Při plánování letní rodinné dovolené jsme měli pár kritérií:

  • moře
  • písek
  • málo lidí
  • zajímavé okolí pro výlety a focení
  • dobrá dostupnost
  • rozumná cena

Díky vyprávění kamarádů a kamarádek, kteří neměli to štěstí na výjezdní povolení a peníze na dovolenou v Jugošce, a tak vyráželi se svými rodiči za dostupnější variantou na Balt buď do NDR (nejznámější Rujána), nebo do Polska, jsme se rozhodli pro Polské pobřeží Baltu. Po setkání s kamarádem z Polska padla volba na malé městečko Rowy nedaleko Gdaňsku. Doporučil nám hotýlek Scala, který se nachází kousek od pláže a tím jsme začali naše Baltské dobrodružství.

 Promenáda podél kanálu  Boží oko  Noční pláž

Každý si klepal na čelo, že se jedeme koupat na Balt, ale nás to neodradilo a v srpnu 2018 jsme vyrazili na cestu. Cesta je pohodová a možná už letos 2019 bude dokončená dálnice do Gdaňsku, která byla rozestavěná, a pak už to bude naprostá pohoda (všude zostouzení Poláci jsou, dle Ťoka, supermani, protože za stejný časový úsek dokázali vybudovat přes 700km dálnic, zatímco mi necelých 80km).

Po nočním přejezdu jsme ráno dorazili na Rowy a nevěděli co máme čekat. První jsme šli směnit zlaťáky a hledali jsme směnárnu, ale místní nás odkázali na normální poštu, kde nám peníze vyměnili bez přirážky a ve velmi slušném kurzu. Co je mi velkou záhadou, tak 99% turistů byli Poláci a musím říci, že oproti rozeřvaným a nevychovaným Polákům co známe z Alp i Chorvatska, tito byli slušní, pohodoví a věčně se usmívající, kteří si to užívali i když foukal vítr tak silný, že písek štípal do tváří. Místní jsou milí a ochotní. Občas trochu prudili všude přítomní náctiletí brigádníci, ale to se dá pochopit, že makání od úsvitu do soumraku během prázdnin není žádná hitparáda.

Celou cestu jsem se těšil na smaženou rybu, která je oblíbenou pochoutkou na Polském pobřeží Baltu. Na doporučení jsme zvolili venkovní restauraci Smažalnia Row-Ryb a neprohloupili jsme. Za cenu oběda v normální České restauraci si můžete dát mega porci různých druhů smažených, uzených a nebo nakládaných ryb k tomu vynikající zeleninové saláty a čepují také velmi slušné Polské pivo. Ochutnali jsme snad všechny druhy ryb a způsoby jejich úpravy co měli v nabídce a musím říci, že už jen pro tento zážitek se určitě vrátíme. Naprosto úžasný je smažený filet z tresky (Dorsz) cca 300g (váženo po usmažení) v přepočtu za necelých 180 korun a k tomu zelný salát (Surówka). Pokud máte rádi uzené ryby, tak vůbec nejchutnější byla maślana ryba - butter fish, ale bacha na ní všichni jsme se řádně vyčistili a i spodní prádlo znečistili. Dnes už to vím co dokáže a už bych si jí asi nedal, ale když jsem to nevěděl, tak uzená je opravdu lahodná. Druhá nejlepší uzená ryba je Karmazyn, která je velmi chutná a navíc pěkně šťavnatá. Z rybích salátů je naprostá pecka Sleď po Kašubsku - Śledzie po Kaszubsku a tatarák z lososa. Jak to píšu hned se mi sbíhají sliny a hned bych znova vyrazil.

 Toulky  Toulky  Toulky
 Toulky  Toulky  Toulky
 Toulky  Toulky  Toulky

Na to jak jsou Rowy malé, tak to tam docela žije. Na každém kroku něco někdo prodává od různých jídel, přes vynikající zmrzlinu až po Jantar a výrobky z něho. Rowy leží na samém kraji přírodní rezervace Slowinsky Park Narodowy, kde se po zaplacení malého poplatku (pěšáci byli zadara) u vstupní brány můžete prohánět na kole po naprosté rovině. A teď k tomu čím jsou Rowy nejvíce proslaveny a to do nekonečna táhnoucí se bílou písečnou dunou, která je u moře pokryta pestrobarevnými oblázky a kdo bude mít štěstí a dobré oči, může si najít i jantar. Procházky po pláži nás hodně bavili, ale nezapomeňte si vzít větrovky, občas tam hodně foukalo a byly obří vlny, z toho důvodu výrazně nedoporučuji při bouři vůbec vstupovat na kamená mola - falochrony, než se nadějete moře vás uchvátí a nenavrátí. A když, tak až za několik dní :-(

 Počasí  Počasí  Počasí  Počasí  Počasí

Na Baltu není vždy jen ošklivo jak se může zdát, když přestane foukat a slunko se do toho opře, tak voda má nějakých cca 24, vzduch cca 35 a to je pak jak na Jadranu, jen počítejte s medúzami. Ty co jsme zažili my, tak nežahaly, ale vždy je lepší si dát pozor.

Pokud už je počasí hodně mizerné je v okolí možnost navštívit různá muzea, my jsme vybrali Muzeum Pomorza Środkowego a líbilo se nám.

 Muzeum Slupsk  Muzeum Slupsk  Muzeum Slupsk  Muzeum Slupsk  Muzeum Slupsk

Když to shrnu, tak jsme si dovolenou na Baltu opravdu užili a i věčně brblajícím dětem se tam líbilo, takže se tam v budoucnu někdy opět vrátíme.

More in this category: « Perla Istrije - Kamenjak