Equipment

06 June 2017

Uživatelská recenze objektivu AF-S NIKKOR 24 mm f/1,8G ED 1. díl

BY:

Nákup objektivu a velké očekávání…

Rozhodl jsem se trošku povýšit svojí Nikon výbavu a po dlouhém vybírání (mezi D750 a D500) jsem se rozhodl pořídit si D750 a k tomu pevný objektiv 24mm.

 

Váhal jsem mezi 24 od Sigmy a 24 od Nikonu. Po přečtení spousty recenzí, jsem se rozhodl pro 24/1.8 od Nikonu a to proto, že co jsem měl a mám Nikon objektivy, tak všechny ostřily na výbornou a nebylo třeba žádné dolaďování. Tělo a objektiv jsem si vyhlédl a objednal v nejmenovaném zahraničním eshopu.

nikon24 11Když balíček dorazil, hned jsem šel tělo s objektivem vyzkoušet. Protože jsem měl před tím Nikon D7100 a D750 je v ovládání skoro totožná až na pár odchylek, tak to nebyl takový skok. Co však byl nepopsatelný šok, když jsem nemohl pořádně s objektivem zaostřit. Všude se rozplývali jak je 24/1.8 super sklo, ale mě z toho lezly neuvěřitelně rozostřené fotografie. Nedalo mi to a vyzkoušel jsem objektiv na front a backfocus a jaké bylo nemilé překvapení, že objektiv má velmi výrazný frontfocus, což mě zarazilo. Šlo to sice doladit na těle fotoaparátu, ale skoro mi na to nestačilo 20 dílků mikro-adjustace AF a pak fungovalo vše jak má a objektiv kreslí opravdu pěkně, ale už jen z principu jsem rozladěný z toho, že je Nikon na tom hůř než Sigma, u které s tím člověk tak trochu počítá, že to bude nechávat dolaďovat v servisu.

Nelenil jsem a napsal jsem eshopu, že chci objektiv seřídit v servisu a protože se jednalo o výrobní vadu, tak samozřejmě zdarma a pokud to nepůjde, pak vrátit peníze. Okamžitě mi odpověděli, že to není problém, ať zašlu objektiv do Nikon Service Pointu v Drážďanech. Eshop mi okamžitě po předložení faktury, za odeslání objektivu do servisu, částku uhradil. 15.5.2017 objektiv dorazil do Drážďan a napsali mi, že to bude hotové do 10 pracovních dnů. Když se nic nedělo cca tři týdny, začal jsem se pídit, kde je problém. Mezi tím jsem zjistil, že objektiv poslali do Düsseldorfu. Problém byl v čekání na náhradní díl a 6.6.2017 mi s velkou slávou z Nikon servisu sdělili, že už je oprava hotová a když jim zacvakám 42,-EUR poštovné a balné (já jsem platil poštovné do servisu cca 14EUR), tak mi ho laskavě pošlou. To mě silně namíchlo, protože chtít abych jim ještě doplácel za jejich špatnou výstupní kontrolu (asi soudruzi v Číně udělali někde chybu...) nehorázné peníze, je zarážející. Nicméně jsem se obrátil na eshop, kde jsem objektiv kupoval, poslal jsem problém a oni se mi za jednání Nikon servisu omluvili a okamžitě uhradili od Nikonu požadovaných 42,-EUR na můj účet, takže zatím snad tratný nejsem, ale jde mi o princip.

Po špatné zkušenosti s Českým servisem Nikonu v Praze, musím konstatovat, že i v Německu jsou na tom stejně. Zatím pro mě jednání zahraničního eshopu na výbornou a Nikon Service Point Deutschland nedostatečná.

Na omluvu servisních techniků všech značek, musím říci, že je asi frustrující být honěn termínem opravy a přitom neustále čekat na dodávky náhradních dílů z ústředí a to vše jen díky špatně nastavené výstupní kontrole výrobků, aby korporace ušetřily pár chechtáků. A to bude asi u všech značek podobné.

Uvidím, jak se bude opravený objektiv chovat, ale o tom až příště.